Coral reef

توسط
بازگشت به واژه‌نامه

آب‌سنگ‌ها یا صخره‌های مرجانی (coral reef) از قدیمی‌ترین و متنوع‌ترین اکوسیستم‌های موجود در کره‌ی زمین هستند. این اکوسیستم توسط چسبی از جنس کربنات کلیسم (calcium carbonate) که توسط مرجان‌ها (coral) تولید می‌شود به هم چسبیده و ساختار خود را برای مدت‌های طولانی حفظ می‌کند و در واقع به مثابه استخوان‌بندی یا اسکلتِ صخره‌های مرجانی عمل می‌کند. صخره‌های مرجانی توسط اجتماع‌ (colony) انواعِ آب‌زیان کوچک‌اندام ساخته می‌شوند. بیشتر این صخره‌ها بین پنج تا ده هزار سال (۵۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰) عمر دارند و بسیاری از آنها صخره‌های آبی روی هم انباشته شده‌ای هستند که قدمت‌شان به میلیون‌ها سال می‌رسد. مرجان‌هایی که صخره‌های مرجانی را تشکیل می‌دهند تنها در شرایط خاصی پرورش می‌یابند. آنها معمولاً در آب‌های گرم، کم‌عمق، آفتابی، تمیز و غیرساکن (agitated) زندگی می‌کنند که در عین حال حاوی مواد غذایی زیادی نباشد (nutrient). به صخره‌های مرجانی گاه «جنگل‌های بارانی دریا» (rainforests of the sea) نیز می‌گویند. صخره‌های مرجانی موجود در آب‌های کم عمق بعضی از متنوع‌ترین اکوسیستم‌های کره‌ی زمین را تشکیل می‌دهند. مساحتِ آن‌ها کمتر از یک دهم درصد (۰.۱٪) سطح اقیانوس‌هاست،، اما خانه‌ی دست‌ِ کم ۲۵٪ همه‌ی گونه‌های دریایی هستند.

صخره‌های مرجانی در سراسر جهان در حالِ مردن هستند. به صورت خاص، استخراجِ مرجان‌ (coral mining)، انتشار هرزآب‌های شهری به دریاها، آلودگی‌های آلی و معدنی، ماهی‌گیری بیش از حد (overfishing)، ماهی‌گیری از طریق انفجار در دریا (blast fishing)، بیماری، حفرِ کانال‌ها و دسترسی عموم به جزیره‌ها و خلیج‌ها خطرهایی هستند که به صورت محلی و منطقه‌ای بقای صخره‌های مرجانی را به مخاطره انداخته‌اند. اما خطرها فقط به این‌ها ختم نمی‌شود. فرایندهای جهانی مانند گرمایش جهانی و تاثیر آن بر اسیدی شدن اقیانوس‌ها، افزایش تابش پرتوهای ماوراء بنفش، طوفان‌های خاک که با خود مواد دوردست را به دریا می‌آورد نیز در شمار خطرهایی است که ادامه‌ی حیات صخره‌های مرجانی را به مخاطره انداخته است.

هدف ما در مجلهٔ یوتوپیا افزایش دانایی عمومی دربارهٔ مشکلات اجتماعی و زیست‌محیطی است. مطالب مجله با عشق انتخاب، ترجمه و منتشر می‌شوند. بهترین و تنها دلگرمی برای ما این است: مطالب ما را بخوانید، درباره‌شان فکر کنید، با ما حرف بزنید! توجه داشته باشید که انتشار مطالب در یوتوپیا به معنای تأییدِ بی‌قید‌ و شرطِ محتوای آن‌ها و یا حمایت از سوابق اجتماعی-سیاسی-فکری به‌وجودآورندگان‌شان نیست.

بانک اطلاعاتی ترجمه یا معادل‌های فارسی اصطلاحات تخصصی انگلیسی