Category archive

دیروز و اکنون: از نگاه دیگران

نویسندگان، سخنرانان، یا مصاحبه‌شوندگانی که نوشته‌ها و نظراتشان در این قسمت منتشر می‌شود لزوماً با دیدگاه‌ها یا خط‌مشی مجلهٔ یوتوپیا «هماهنگ» نیستند. علت انتخاب و بازنشر نقطه‌نظرات آن‌ها می‌تواند به دلایل مختلفی باشد، از جمله (۱) شهرت یا مسئولیت یا نفوذ علمی، سیاسی، اجتماعی یا مدیریتی نویسنده که نظراتش را—حتی اگر آن‌ها را قابل نقد بدانیم—دارای اهمیت می‌کند (۲) مطالبی که حاوی جرقه‌هایی هستند که می‌توانند به مثابه دعوت‌نامه‌ای به سوی اندیشهٔ انتقادی و عمیق تلقی شوند—حتی اگر همهٔ مطالب یا ایده‌های ارائه شده در نوشته چنین نباشند، یا (۳) مطالبی که صرفاً‌ به صورت مستقیم یا غیرمستقیم منعکس کنندهٔ روی‌کردهایی نظری یا عملی در سال‌ها و دهه‌های گذشته هستند و به درک تاریخی جامعهٔ معاصر ایران کمک می‌کنند. این مطالب در روزنامه‌ها، مجلات یا کتاب‌های به زبان فارسی منتشر شده‌اند و مجلهٔ یوتوپیا صرفاً آن‌‌ها را جهت بازنشر انتخاب نموده است. یوتوپیا در تهیه، تألیف یا ترجمه و انتشار آن‌ها هیچ نقشی نداشته است؛ اگر چه گاه بنا به ضرورت متن‌ها به لحاظ ویراستاری اصلاح شده‌اند.

مدیریتی که به استقبال بی‌قراری‌ها می‌رود

در دیروز و اکنون: از نگاه دیگران/نوشته شده در سال ۲۰۱۸ توسط

پیروزی در نرد موکول به مدیریتی منعطف است که می‌تواند خود را با شرایطی که طاس برایش رقم می‌زند وفق دهد و از این جهت بازی نرد همچون زندگی در فلات ایران است. این مدیریت منعطف در همۀ عرصه‌ها، از زراعت بگیریم تا صناعت یا تجارت و خصوصاً در عرصه‌های کلان مدیریتی، یگانه راه بقای ما در این فلات ملتهب بوده است.

متن سخنرانی نصرت‌الله صفائیان به مناسبت هفتهٔ منابع طبیعی

در دیروز و اکنون: از نگاه دیگران/نوشته شده در سال ۲۰۱۵ توسط

آقای صفائیان از چالش‌های پیش‌روی ایران در حوزهٔ منابع طبیعی، آب و غذا می‌گوید. این مطلب در وب‌گاه بامدادِ ما منتشر شده است و مجلهٔ یوتوپیا صرفاً آن‌را جهت بازنشر انتخاب نموده و در تهیه، تألیف و انتشار آن نقشی نداشته است. به منظور افزایش خوانایی، مطلب، بدون دستکاری در محتوا، ویراستاری شده است.

گفتگو با عبدالحسین وهاب‌زاده دربارهٔ اهمیت فوق‌العادهٔ تجربهٔ طبیعت در کودکی

در دیروز و اکنون: از نگاه دیگران/نوشته شده در سال ۲۰۱۴ توسط

مصاحبه با عبدالحسین وهاب‌زاده: با توجه به اهمیت فوق‌العادهٔ تجربهٔ طبیعت در کودکی باید گفت که ما در شرایط امروزی زندگی شهری در تامین این تجربه برای کودکان خویش غفلت کرده‌ایم و این غفلت برای آیندهٔ محیط زیست ما می‌تواند بس گران تمام شود. این مطلب برای اولین بار در مجلهٔ دانش‌نامه (و وب‌گاه زیست‌بوم) منتشر شده و مجلهٔ یوتوپیا صرفاً آن‌را جهت بازنشر انتخاب نموده است.

گفتگو با محمدتقی فَروَر درباره‌ی مدیریتِ محیط زیست

در دیروز و اکنون: از نگاه دیگران/نوشته شده در سال ۲۰۱۶ توسط

مصاحبه با آقای دکتر محمدتقی فرور، از بنیانگذاران سازمان حفاظت محیط زیست ایران، دربارهٔ مدیریت محیط زیست. این نوشته اولین بار در ماهنامهٔ KWC (شرکت شیرهای بهداشتی‌ ایران) منتشر شده است.

توریسم، فولکلور، موزه

در دیروز و اکنون: از نگاه دیگران/نوشته شده در دههٔ ۱۹۹۰ توسط

توریست زائرِ امروزی است. توریست می‌خواهد یاد بگیرد، بداند و اصولاً موضوعی برایِ گفت‌وگو داشته باشد. توریست حاکمِ مطلقِ تمدن‌هاست. موزه‌ها را برای او می‌سازند، هتل‌ها را برای او برپا می‌کنند، معبدها را برای او به نمایش می‌گذارند، مقدّسات را برای او بی‌سیرت می‌کنند. توریست می‌خواهد همه چیز را هر چه زودتر به دست آورد.

برو بالا