Crowdfunding

توسط
بازگشت به واژه‌نامه

«سرمایه‌گذاری اجتماعی» یا «سرمایه‌گذاری جمعی» (Crowdfunding)، به جذبِ سرمایه از طریقِ برگزاری کمپین عمومی و جلبِ حمایت افراد مختلفی از یک جامعه گفته می‌شود. این کمپین‌ها معمولاً از طریقِ اینترنت انجام می‌شوند و مخاطبانِ اینترنتی بخشی از سرمایه‌ی مورد نیاز را به افراد یا سازمان برگزار کننده کمپین می‌پردازند.

جذبِ سرمایه‌ی مردمی جهت حمایت از طیف مختلف فعالیت‌ها از جمله امداد رسانی به حادثه‌دیدگان، روزنامه‌نگاری شهروندی، حمایت از هنرمندان از سمت طرفداران، کمپین‌های سیاسی، بودجه برای راه‌اندازی شرکت‌های تازه‌کار، تولیدِ آثار سمعی-بصری یا چندرسانه‌ای، توسعه‌ی نرم‌افزار متن‌آزاد، توسعه‌ی اختراعات، تحقیقاتِ علمی و پروژه‌های شهری به کار می‌رود. در این روش فرد صاحب ایده، تا جایی که در توان دارد، کار خود را پیش برده و برآورد قابل قبولی از هزینه‌های تکمیل کار خود تهیه می‌کند و برنامه‌ی خود و میزانِ سرمایه‌ی لازم را در یک وب‌گاهِ عمومی اعلام می‌کند. این پروژه چه ساخت یک فیلم کوتاه باشد که تهیه‌کننده آن فیلم‌نامه را نوشته ولی هزینه،ی ساخت آن را ندارد، یا خرید ابزارِ کار برای راه‌اندازی یک کارگاه، و یا طراحی یک دستگاه پیچیده صنعتی؛ به مردم عرضه می‌شود و اگر چیزی باشد که نظر مساعد مردم را جلب کند، می‌تواند سرمایه‌های آنها را هم به کار بگیرد.

سرمایه‌گذاری اجتماعی یکی از روش‌هایی است که به کمک آن‌ها می‌توان از نیروی دموکراتیک و غیرمتمرکز توده‌های مردم بهره جُست و بر تمرکزگرایی و انحصارطلبی برخی سازمان‌ها و نهادهای قدرتمند غلبه کرد.

هدف ما در مجلهٔ یوتوپیا افزایش دانایی عمومی دربارهٔ مشکلات اجتماعی و زیست‌محیطی است. مطالب مجله با عشق انتخاب، ترجمه و منتشر می‌شوند. بهترین و تنها دلگرمی برای ما این است: مطالب ما را بخوانید، درباره‌شان فکر کنید، با ما حرف بزنید! توجه داشته باشید که انتشار مطالب در یوتوپیا به معنای تأییدِ بی‌قید‌ و شرطِ محتوای آن‌ها و یا حمایت از سوابق اجتماعی-سیاسی-فکری به‌وجودآورندگان‌شان نیست.

بانک اطلاعاتی ترجمه یا معادل‌های فارسی اصطلاحات تخصصی انگلیسی