Global warming

توسط
بازگشت به واژه‌نامهزمان تقریبی لازم برای مطالعه: ۱ دقیقه

گرمایش زمین (یا گرم شدن زمین یا یا گرم شدن جهانی یا گرمایش جهانی) (global warming) به پدیده‌‌ای گفته می‌شود که منجر به افزایش میانگین دمای سطح خشکی‌ها و اقیانوس‌ها گردیده‌است. از سال ۱۸۸۰ تاکنون دمای سطحی میانگین کره‌ی زمین حدود ۰٫۸ درجه‌ی سانتی‌گراد گرم‌تر شده است. اگر چه همه‌ی ابعاد علمی این پدیده کاملا شناخته شده نیست، شواهد علمی متعددی وجود دارد که عامل اصلی این پدیده را صنعتی شدن جوامع انسانی (فعّالیّت‌های صنعتی) می‌داند. حضور عوامل ترکیبی دیگر در تشدید این پدیده رد نشده است.

من در حوزهٔ مدیریت و مهندسی محیطی تحقیق و تدریس می‌کنم: چطور می‌توان کارآیی سیستم‌های شهری و صنعتی را از طریق مطالعهٔ سیستمی، ایجاد پیوندهای موثر بین آن‌ها و مدیریت بهتر پسماندها افزایش داد و ظرفیت‌ها و امکان‌های مختلف را ارزیابی نمود؟ در این حوزه سعی می‌کنم یک عمل‌گرا و ارائه‌دهندهٔ راه‌حل باشم. در پس‌زمینهٔ مطالعاتی‌ام علاقمند به تاریخ، مدرنیت، و شناخت و نقد قطعیت‌ها و اسطوره‌های معاصر هستم. در این حوزه سعی می‌کنم ارائه‌دهندهٔ پرسش‌های رادیکال و دشوار باشم. پیش از این، حدود هشت سال در صنایع بین‌المللی نفت و گاز در ایران و برخی کشورهای حاشیهٔ خلیج‌فارس کار کرده بودم.

هدف ما در مجلهٔ یوتوپیا افزایش دانایی عمومی دربارهٔ مشکلات اجتماعی و زیست‌محیطی است. مطالب مجله با عشق انتخاب، ترجمه و منتشر می‌شوند. بهترین و تنها دلگرمی برای ما این است: مطالب ما را بخوانید، درباره‌شان فکر کنید، با ما حرف بزنید! توجه داشته باشید که انتشار مطالب در یوتوپیا به معنای تأییدِ بی‌قید‌ و شرطِ محتوای آن‌ها و یا حمایت از سوابق اجتماعی-سیاسی-فکری به‌وجودآورندگان‌شان نیست.

بانک اطلاعاتی ترجمه یا معادل‌های فارسی اصطلاحات تخصصی انگلیسی