Ecocide

توسط
بازگشت به واژه‌نامهزمان تقریبی لازم برای مطالعه: ۱ دقیقه

زیست‌بوم کشی، طبیعت‌کُشی، جنایت علیهِ محیطِ زیست یا اکوساید (ecocide) به هر نوع خسارت‌رسانی و تخریب گسترده‌ی چشم‌اندازهای طبیعی و ایجاد اختلال یا نابودی اکوسیستم‌‌(های) یک منطقه گفته می‌شود؛ به گونه‌ای که ادامه‌ی زیست گونه‌های موجود در آن اکوسیستم‌(ها) به مخاطره بیفتد. به عبارت دیگر، کشتن یک آهو یا قطع کردن یک درخت به تنهایی اکوساید تلقی نمی‌شود، اما کشتن تعداد زیادی آهو و یا قطع کردن تعداد زیادی درخت می‌تواند به اکوساید منجر شود.

ریشه‌ی cide به معنای کشتن[آ]مثلاً به واژه‌های suicide, genocide, homicide دقت کنید و  ریشه‌ی eco به معنای خانه یا خانوار (house, household) است؛ در نتیجه از نظر لغوی اکوساید به معنای تخریبِ خانه، زیست‌گاه یا اکوسیستم (معمولاً میزبان) است.

من در حوزهٔ مدیریت و مهندسی محیطی تحقیق و تدریس می‌کنم: چطور می‌توان کارآیی سیستم‌های شهری و صنعتی را از طریق مطالعهٔ سیستمی، ایجاد پیوندهای موثر بین آن‌ها و مدیریت بهتر پسماندها افزایش داد و ظرفیت‌ها و امکان‌های مختلف را ارزیابی نمود؟ در این حوزه سعی می‌کنم یک عمل‌گرا و ارائه‌دهندهٔ راه‌حل باشم. در پس‌زمینهٔ مطالعاتی‌ام علاقمند به تاریخ، مدرنیت، و شناخت و نقد قطعیت‌ها و اسطوره‌های معاصر هستم. در این حوزه سعی می‌کنم ارائه‌دهندهٔ پرسش‌های رادیکال و دشوار باشم. پیش از این، حدود هشت سال در صنایع بین‌المللی نفت و گاز در ایران و برخی کشورهای حاشیهٔ خلیج‌فارس کار کرده بودم.

هدف ما در مجلهٔ یوتوپیا افزایش دانایی عمومی دربارهٔ مشکلات اجتماعی و زیست‌محیطی است. مطالب مجله با عشق انتخاب، ترجمه و منتشر می‌شوند. بهترین و تنها دلگرمی برای ما این است: مطالب ما را بخوانید، درباره‌شان فکر کنید، با ما حرف بزنید! توجه داشته باشید که انتشار مطالب در یوتوپیا به معنای تأییدِ بی‌قید‌ و شرطِ محتوای آن‌ها و یا حمایت از سوابق اجتماعی-سیاسی-فکری به‌وجودآورندگان‌شان نیست.


  1. آ) مثلاً به واژه‌های suicide, genocide, homicide دقت کنید 

بانک اطلاعاتی ترجمه یا معادل‌های فارسی اصطلاحات تخصصی انگلیسی