Stewardship

توسط
بازگشت به واژه‌نامه

«نیک‌داری» (stewardship) نوعی از اخلاق است که بر اساس آن مدیریت و برنامه‌ریزی جهت استفاده از منابع (resource) مختلف باید مسئولانه انجام شود. مفهومِ نیک‌داری را می‌توان در حوزه‌های مختلف محیط زیست، اقتصاد، سلامت، املاک و مستقلات، اطلاعات و غیره به کار برد. به صورت خاص، «نیک‌داریِ زیست‌محیطی» یا «نیک‌داری محیطی» (environmental stewardship) به استفادهٔ مسئولانه و مراقبت از محیطِ زیستِ طبیعی از طریق اتخاذ رویه‌های پایا (sustainable) می‌پردازد.

من در حوزهٔ مدیریت و مهندسی محیطی تحقیق و تدریس می‌کنم: چطور می‌توان کارآیی سیستم‌های شهری و صنعتی را از طریق مطالعهٔ سیستمی، ایجاد پیوندهای موثر بین آن‌ها و مدیریت بهتر پسماندها افزایش داد و ظرفیت‌ها و امکان‌های مختلف را ارزیابی نمود؟ در این حوزه سعی می‌کنم یک عمل‌گرا و ارائه‌دهندهٔ راه‌حل باشم. در پس‌زمینهٔ مطالعاتی‌ام علاقمند به تاریخ، مدرنیت، و شناخت و نقد قطعیت‌ها و اسطوره‌های معاصر هستم. در این حوزه سعی می‌کنم ارائه‌دهندهٔ پرسش‌های رادیکال و دشوار باشم. پیش از این، حدود هشت سال در صنایع بین‌المللی نفت و گاز در ایران و برخی کشورهای حاشیهٔ خلیج‌فارس کار کرده بودم.

هدف ما در مجلهٔ یوتوپیا افزایش دانایی عمومی دربارهٔ مشکلات اجتماعی و زیست‌محیطی است. مطالب مجله با عشق انتخاب، ترجمه و منتشر می‌شوند. بهترین و تنها دلگرمی برای ما این است: مطالب ما را بخوانید، درباره‌شان فکر کنید، با ما حرف بزنید!

بانک اطلاعاتی ترجمه یا معادل‌های فارسی اصطلاحات تخصصی انگلیسی