Biobased economy

توسط
بازگشت به واژه‌نامهزمان تقریبی لازم برای مطالعه: ۱ دقیقه

اقتصاد زیست‌‌بنیان (biobased economy) به نوعی از اقتصاد صنعتی گفته می‌شود که در آن همهٔ فعالیت‌های اقتصادی محصول فعالیت‌ها و تحقیقات در عرصهٔ زیست‌فن‌‌آوری‌ها (biotechnology) هستند. اقتصاد زیست‌بنیان اغلب به معنای استفاده از شیوه‌های بالافن (high-tech) و گسترش فن‌آوری‌های پیچیدهٔ ژنتیکی در صنایع مختلف نظیر کشاورزی، غذا، سلامت، شیمیایی و انرژی به کار برده می‌شود. این در حالی است که اقتصاد زیست‌بنیان لزوماً به معنای استفاده از فن‌آوری‌های پیچیده نیست.

آن‌چه وجه تمایز اقتصاد زیست‌بنیان است محوریت زیست‌توده‌ها و انرژی‌های تجدیدپذیر به عنوان مهم‌ترین ورودی‌های اقتصاد و تولید انواع محصولات مورد نیاز جامعه از آن‌هاست. وابستگی اقتصاد زیست‌بنیان به منابع فسیلی یا سایر منابع تجدیدناپذیر اندک است.

گروه ترجمه
برخی از ترجمه و ویرایش متن‌های منتشر شده در یوتوپیا توسط گروه ترجمه انجام می‌گیرد.

هدف ما در مجلهٔ یوتوپیا افزایش دانایی عمومی دربارهٔ مشکلات اجتماعی و زیست‌محیطی است. مطالب مجله با عشق انتخاب، ترجمه و منتشر می‌شوند. بهترین و تنها دلگرمی برای ما این است: مطالب ما را بخوانید، درباره‌شان فکر کنید، با ما حرف بزنید! توجه داشته باشید که انتشار مطالب در یوتوپیا به معنای تأییدِ بی‌قید‌ و شرطِ محتوای آن‌ها و یا حمایت از سوابق اجتماعی-سیاسی-فکری به‌وجودآورندگان‌شان نیست.

بانک اطلاعاتی ترجمه یا معادل‌های فارسی اصطلاحات تخصصی انگلیسی