Aquaculture

توسط
بازگشت به واژه‌نامهزمان تقریبی لازم برای مطالعه: ۱ دقیقه

«آبزی‌پروری» یا «پرورش آبزیان» (aquaculture) شاخه‌‌ای از صنعت تولید غذا (و سایر محصولات) است که هدف آن پرورش آبزیان نظیر ماهیان، میگوها، گیاهان آبزی و جلبکها جهت مصارف مختلف خوراکی و صنعتی است. گاه به آبزی‌پروری «کشاورزی در آب» (aquafarming) نیز می‌گویند و می‌تواند در آب‌های شیرین یا شور، در ساحل و یا در گسترهٔ دریا انجام شود. به نوعی از آبزی‌پروری که در مناطق دریایی یا زیرآب انجام می‌شود «آبزی‌پروری دریایی» یا «کشاورزی در دریا» (mariculture) می‌گویند. با توجه به کاهش یافتن شدید منابع طبیعی آبزیان در اثر برداشت بیش از حدّ پایا، صنعت آبزی‌پروری در بسیاری از نقاط جهان در حال گسترش یافتن است.

من در حوزهٔ مدیریت و مهندسی محیطی تحقیق و تدریس می‌کنم: چطور می‌توان کارآیی سیستم‌های شهری و صنعتی را از طریق مطالعهٔ سیستمی، ایجاد پیوندهای موثر بین آن‌ها و مدیریت بهتر پسماندها افزایش داد و ظرفیت‌ها و امکان‌های مختلف را ارزیابی نمود؟ در این حوزه سعی می‌کنم یک عمل‌گرا و ارائه‌دهندهٔ راه‌حل باشم. در پس‌زمینهٔ مطالعاتی‌ام علاقمند به تاریخ، مدرنیت، و شناخت و نقد قطعیت‌ها و اسطوره‌های معاصر هستم. در این حوزه سعی می‌کنم ارائه‌دهندهٔ پرسش‌های رادیکال و دشوار باشم. پیش از این، حدود هشت سال در صنایع بین‌المللی نفت و گاز در ایران و برخی کشورهای حاشیهٔ خلیج‌فارس کار کرده بودم.

هدف ما در مجلهٔ یوتوپیا افزایش دانایی عمومی دربارهٔ مشکلات اجتماعی و زیست‌محیطی است. مطالب مجله با عشق انتخاب، ترجمه و منتشر می‌شوند. بهترین و تنها دلگرمی برای ما این است: مطالب ما را بخوانید، درباره‌شان فکر کنید، با ما حرف بزنید! توجه داشته باشید که انتشار مطالب در یوتوپیا به معنای تأییدِ بی‌قید‌ و شرطِ محتوای آن‌ها و یا حمایت از سوابق اجتماعی-سیاسی-فکری به‌وجودآورندگان‌شان نیست.

بانک اطلاعاتی ترجمه یا معادل‌های فارسی اصطلاحات تخصصی انگلیسی