Bisphenol A

توسط
بازگشت به واژه‌نامه

بیسفنول ای (Bisphenol A) یا BPA یک مادهٔ مصنوعی آلی از گروه مشتقات دی‌فنیل‌متان (diphenylmethane) و بیسفنول‌ها است. این ماده برای ساختن برخی پلاستیک‌ها و رزین‌های اپوکسی (epoxy resins)، مثلاً برای تولید بطری‌های پلاستیکی آب معدنی، ظروف نگهداری غذا، وسایل ورزشی، سی‌دی‌ها و دی‌وی‌دی‌ها به کار می‌رود.

بیسفنول ای یکی از پرکاربردترین مواد شیمیایی در جهان است و سالانه چندین میلیون تن از آن تولید می‌شود. بیسفنول ای خصوصیت‌هایی نظیر هرمون استروژن از خود نشان می‌دهد و نگرانی‌های زیادی دربارهٔ مناسب بودن آن برای استفاده در محصولاتی نظیر ظروف نگهداری غذا و تأثیر آن‌ها بر سلامتی انسان وجود دارد. در اتحادیهٔ اروپا، کانادا و چند کشور دیگر استفاده از بیسفنول ای برای بطری‌های مربوط به نوزادان منع شده است. 

هدف ما در مجلهٔ یوتوپیا افزایش دانایی عمومی دربارهٔ مشکلات اجتماعی و زیست‌محیطی است. مطالب مجله با عشق انتخاب، ترجمه و منتشر می‌شوند. بهترین و تنها دلگرمی برای ما این است: مطالب ما را بخوانید، درباره‌شان فکر کنید، با ما حرف بزنید! توجه داشته باشید که انتشار مطالب در یوتوپیا به معنای تأییدِ بی‌قید‌ و شرطِ محتوای آن‌ها و یا حمایت از سوابق اجتماعی-سیاسی-فکری به‌وجودآورندگان‌شان نیست.

بانک اطلاعاتی ترجمه یا معادل‌های فارسی اصطلاحات تخصصی انگلیسی