Permafrost

توسط
بازگشت به واژه‌نامه

«سَردخاک» یا «پِرمافراست» (Permafrost) به خاکی گفته می‌شود که برای مدت بیش از دو سال، دمایی کمتر از دمای انجماد آب داشته باشد. به بیان تقریبی و ساده‌تر، ناحیه‌ای در خشکی که بیش از دو سال در وضعیتِ یخ‌زده باشد. اغلب سَردخاک‌ها در عرض‌های جغرافیایی بالاتر قرار دارند، اما در عرض‌های پایین‌تر و ارتفاعات بالاتر هم نمونه‌های آن یافت می‌شود (مثلاً سردخاک‌های آلپ). سردخاک‌ها مهمترین انبار گاز متان در کره زمین هستند. عمق سردخاک‌ها در سیبری و اقیانوس منجمد شمالی گاهی به ۱۵۰۰ متر می‌رسد.

من در حوزهٔ مدیریت و مهندسی محیطی تحقیق و تدریس می‌کنم: چطور می‌توان کارآیی سیستم‌های شهری و صنعتی را از طریق مطالعهٔ سیستمی، ایجاد پیوندهای موثر بین آن‌ها و مدیریت بهتر پسماندها افزایش داد و ظرفیت‌ها و امکان‌های مختلف را ارزیابی نمود؟ در این حوزه سعی می‌کنم یک عمل‌گرا و ارائه‌دهندهٔ راه‌حل باشم. در پس‌زمینهٔ مطالعاتی‌ام علاقمند به تاریخ، مدرنیت، و شناخت و نقد قطعیت‌ها و اسطوره‌های معاصر هستم. در این حوزه سعی می‌کنم ارائه‌دهندهٔ پرسش‌های رادیکال و دشوار باشم. پیش از این، حدود هشت سال در صنایع بین‌المللی نفت و گاز در ایران و برخی کشورهای حاشیهٔ خلیج‌فارس کار کرده بودم.

هدف ما در مجلهٔ یوتوپیا افزایش دانایی عمومی دربارهٔ مشکلات اجتماعی و زیست‌محیطی است. مطالب مجله با عشق انتخاب، ترجمه و منتشر می‌شوند. بهترین و تنها دلگرمی برای ما این است: مطالب ما را بخوانید، درباره‌شان فکر کنید، با ما حرف بزنید!

بانک اطلاعاتی ترجمه یا معادل‌های فارسی اصطلاحات تخصصی انگلیسی