محصولات بهداشتی حاوی ریزدانه‌های پلاستیکی را تحریم کنید

در مطالب کوتاه/نوشته شده در سال ۲۰۱۵ توسط

ریزدانه‌ها (مایکروبید یا microbead) قطعاتِ حبابی‌شکل و ریزِ پلاستیکی هستند که کاربردِ گسترده‌ای در محصولاتِ آرایشی و بهداشتی مربوط به پوست، مو، دهان و دندان یافته‌اند. این مواد موردِ علاقه‌ی بسیاری از شرکت‌های سازنده‌ی لوازم آرایشی هستند، چرا که معمولاً از جایگزین‌های طبیعی ارزان‌ترند. این شرکت‌ها از این مواد به عنوانِ عواملِ سابنده‌ و لایه‌بردارِ پوست (exfoliating) استفاده می‌کنند. ریزدانه‌ها معمولاً بسیار کوچک هستند و قطرِ آن‌ها بینِ یک صدم تا یک میلی‌متر متغیر است.

این ذرات میکروپلاستیکی با توجه به کوچکی‌شان پس از مصرف شدن در منزل، از طریقِ مجاریِ آب و فاضلاب دفع می‌شوند و چون ریز هستند توسطِ سیستم‌های تصفیه‌ی آبِ شهری جمع‌آوری نمی‌شوند. در نتیجه آن‌ها راهی منابعِ آب و خاک می‌گردند که منجر به آلودگی چرخه‌های غذایی و زیستی می‌شود. تلاش‌های زیادی برای ممنوعیتِ قانونیِ ریزدانه‌ها وجود دارد، اما بسیاری از شرکت‌های بزرگ لوازمِ آرایشی با این تلاش‌ها مخالفت می‌کنند.

هنگامِ خریدِ محصولاتِ‌ آرایشی و بهداشتی (مانندِ انواعِ خمیردندان، شامپو، صابون، ماسک‌ها و کرم‌های پاک‌کننده و لایه‌بر و … ) به شکلِ ظاهری آن‌ها و همین‌طور فهرستِ موادی که در ساختِ آن‌ها به کار رفته دقت کنید و چنان‌چه شک دارید که در آن از ریزدانه‌‌های مصنوعی استفاده شده «حتماً آن‌را تحریم کنید» و از خریدن و به کار بردن آن اکیداً خودداری کنید. بسیاری از محصولاتِ سابنده، لایه‌بر و پاک‌کننده (Peelings, Exfoliating Scrubs) حاوی ریزدانه هستند. به خصوص اگر در فهرستِ موادِ به کار رفته «پلی‌اتیلین» (Polyethylene, PE) دیدید، احتمالاً نشانه‌ی حضورِ ریزدانه‌های پلاستیکی است. به طورِ کلی به وجودِ پیش‌وندِ «پُلی» (poly) شک کنید، چرا که اغلب نشانه‌ی حضورِ پلیمرهای پلاستیکی مانند پلی‌اتیلین (Polyethylene, PE)، پلی‌پروپیلین (Polypropylene, PP)، پلی متیل متاکریلات یا آکریلیک (Polymethyl methacrylate, PMMA, or Acrylic) و غیره است.

هدف ما در مجلهٔ یوتوپیا افزایش دانایی عمومی دربارهٔ مشکلات اجتماعی و زیست‌محیطی است. مطالب مجله با عشق انتخاب، ترجمه و منتشر می‌شوند. بهترین و تنها دلگرمی برای ما این است: مطالب ما را بخوانید، درباره‌شان فکر کنید، با ما حرف بزنید! توجه داشته باشید که انتشار مطالب در یوتوپیا به معنای تأییدِ بی‌قید‌ و شرطِ محتوای آن‌ها و یا حمایت از سوابق اجتماعی-سیاسی-فکری به‌وجودآورندگان‌شان نیست.

برو بالا