Rebound effect

توسط
بازگشت به واژه‌نامهزمان تقریبی لازم برای مطالعه: ۱ دقیقه

«اثر ارتجاعی» یا «اثر بازگشتی» (rebound effect) به رفتار یا واکنش‌ِ یک سیستم در پاسخ به معرفی

فن‌آوری‌های جدیدی که کارایی (efficiency) بالاتری دارند [تلفات کمتری دارند] گفته می‌شود. گاهی تمایلِ این واکنش‌ها به سمتی است که می‌تواند صرفه‌جویی حاصل از معرفی فن‌آوری کارامدتر را خنثی کند. مثلاً در حوزهٔ مصرف انرژی، معرفی لامپ‌های کم مصرف می‌تواند منجر به این شود که افراد بیشتری از این نوع لامپ‌ها استفاده کنند و آن‌را برای مدتِ طولانی‌تری روشن نگاه دارند. در نتیجه اگر چه تک تک لامپ‌ها انرژی کمتری مصرف می‌کنند، ام میزانِ مصرف انرژی توسطّ کلِّ لامپ‌های موجود در جامعه افزایش یابد.

rebound effect

من در حوزهٔ مدیریت و مهندسی محیطی تحقیق و تدریس می‌کنم: چطور می‌توان کارآیی سیستم‌های شهری و صنعتی را از طریق مطالعهٔ سیستمی، ایجاد پیوندهای موثر بین آن‌ها و مدیریت بهتر پسماندها افزایش داد و ظرفیت‌ها و امکان‌های مختلف را ارزیابی نمود؟ در این حوزه سعی می‌کنم یک عمل‌گرا و ارائه‌دهندهٔ راه‌حل باشم. در پس‌زمینهٔ مطالعاتی‌ام علاقمند به تاریخ، مدرنیت، و شناخت و نقد قطعیت‌ها و اسطوره‌های معاصر هستم. در این حوزه سعی می‌کنم ارائه‌دهندهٔ پرسش‌های رادیکال و دشوار باشم. پیش از این، حدود هشت سال در صنایع بین‌المللی نفت و گاز در ایران و برخی کشورهای حاشیهٔ خلیج‌فارس کار کرده بودم.

هدف ما در مجلهٔ یوتوپیا افزایش دانایی عمومی دربارهٔ مشکلات اجتماعی و زیست‌محیطی است. مطالب مجله با عشق انتخاب، ترجمه و منتشر می‌شوند. بهترین و تنها دلگرمی برای ما این است: مطالب ما را بخوانید، درباره‌شان فکر کنید، با ما حرف بزنید! توجه داشته باشید که انتشار مطالب در یوتوپیا به معنای تأییدِ بی‌قید‌ و شرطِ محتوای آن‌ها و یا حمایت از سوابق اجتماعی-سیاسی-فکری به‌وجودآورندگان‌شان نیست.

بانک اطلاعاتی ترجمه یا معادل‌های فارسی اصطلاحات تخصصی انگلیسی