Polluter pays principle

توسط
بازگشت به واژه‌نامهزمان تقریبی لازم برای مطالعه: ۱ دقیقه

«جبران پولی آلوده کننده» یا «اصل آلوده کننده جبران می‌کند» (polluter Pays Principle) به قاعده‌ای کلی گفته می‌شود که بر اساس آن شخص یا مؤسسه‌ای که فعالیت‌هایش محیط زیست را آلوده می‌کند (آلاینده‌ای در هوا، آب یا خاک منتشر می‌کند) در قبال آن آلودگی‌ها و خسارت‌هایی که به بار می‌آورد مسئول است و باید هزینه‌های مربوطه را متقبل شود. این اصل مبنای بسیاری از قوانین زیست محیطی در کشورهای مختلف است. هدف این قوانین این است که هزینه‌هایی که به دولت یا جامعه تحمیل می‌شود را از طریق مکانیسم‌های قانونی به کسانی که آلاینده‌ها را تولید می‌کنند منتقل کند.

به عنوان مثال می‌توان مسئولیت یا هزینهٔ گردآوری و مدیریت پسماند (از طریق دفن در خاک‌چال (landfill) یا سوزاندن (incineration) یا بازیافت (recycling) بطری‌های پلاستیکی نوشابه را مطابق اصل جبران پولی آلوده کننده به عهدهٔ شرکت‌های تولید و توزیع این نوع نوشیدنی‌ها دانست.

من در حوزهٔ مدیریت و مهندسی محیطی تحقیق و تدریس می‌کنم: چطور می‌توان کارآیی سیستم‌های شهری و صنعتی را از طریق مطالعهٔ سیستمی، ایجاد پیوندهای موثر بین آن‌ها و مدیریت بهتر پسماندها افزایش داد و ظرفیت‌ها و امکان‌های مختلف را ارزیابی نمود؟ در این حوزه سعی می‌کنم یک عمل‌گرا و ارائه‌دهندهٔ راه‌حل باشم. در پس‌زمینهٔ مطالعاتی‌ام علاقمند به تاریخ، مدرنیت، و شناخت و نقد قطعیت‌ها و اسطوره‌های معاصر هستم. در این حوزه سعی می‌کنم ارائه‌دهندهٔ پرسش‌های رادیکال و دشوار باشم. پیش از این، حدود هشت سال در صنایع بین‌المللی نفت و گاز در ایران و برخی کشورهای حاشیهٔ خلیج‌فارس کار کرده بودم.

هدف ما در مجلهٔ یوتوپیا افزایش دانایی عمومی دربارهٔ مشکلات اجتماعی و زیست‌محیطی است. مطالب مجله با عشق انتخاب، ترجمه و منتشر می‌شوند. بهترین و تنها دلگرمی برای ما این است: مطالب ما را بخوانید، درباره‌شان فکر کنید، با ما حرف بزنید! توجه داشته باشید که انتشار مطالب در یوتوپیا به معنای تأییدِ بی‌قید‌ و شرطِ محتوای آن‌ها و یا حمایت از سوابق اجتماعی-سیاسی-فکری به‌وجودآورندگان‌شان نیست.

بانک اطلاعاتی ترجمه یا معادل‌های فارسی اصطلاحات تخصصی انگلیسی