رودخانه‌هایی که مقام انسانی یافتند

در مطالب کوتاه/نوشته شده در سال ۲۰۱۷ توسط

گاردین: چندی پیش رود وانگانوی[۱]Whanganui—واقع در کشور نیوزلند—موقعیتی انسان‌گونه دریافت کرد. مائوری‌ها[۲]Māori بیش از یک قرن تلاش کرده بودند تا رابطه‌شان با این رودخانه موردِ تأیید دولت نیوزلند قرار بگیرد. به دنبال این تصمیم، دو نفر به عنوان نمایندهٔ رودخانه تعیین شدند تا برای حفظ سلامتی و شادابی آن تلاش کنند. این اولین بار در جهان است که یک رودخانه حقوقی مشابه انسان به دست می‌آورد.

یک هفته بعد و به دنبالِ نیوزلند، هندوستان دومین کشوری در جهان شد که به رودخانه‌‌ها موقعیتی انسان‌گونه اعطا می‌کند. دادگاهی در ایالت اوتاراکندِ هند[۳]Uttarakhand—واقع در منطقهٔ هیمالایا—چنین حکم کرد:

رودهای جَمُنا[۴]Yamuna و گَنگ[۵]Ganges موجوداتِ زندهٔ انسانی هستند[۶]living human entities. این رودخانه‌ها در حال از دست دادن هستی‌شان هستند و وقت آن رسیده که اقداماتی خارق‌العاده‌ برای مراقبت و محافظت از آن‌ها انجام گیرد. علاوه بر این، این رودخانه‌ها برای هندوها مقدس هستند و نقشی مهم در معیشت فیزیکی و روحی ساکنان منطقه بازی می‌کنند… این رودخانه‌ها موجوداتی حقوقی و زنده هستند و همهٔ حق‌‌ها، مسئولیت‌ها و تعهدات‌ آن‌ها نظیر شخصیت‌های حقوقی خواهد بود.

از این به بعد، آلوده کردن یا خسارت‌ رساندن به این رودخانه‌ها، از لحاظ حقوقی معادل آسیب رساندن به یک انسان تلقی خواهد شد و قابل تعقیب قضایی است. به دنبال این رای، سه نفر به عنوان «سرپرست قانونی» این رودخانه‌ها انتخاب شده‌اند که قرار است از حقوق آن‌ها دفاع کنند.

رودخانهٔ گنگ برای بیش از یک میلیارد هندی مقدس است. این رودخانه از یخچال‌های هیمالیا سرچشمه می‌گیرد، حدود ۲۵۰۰ کیلومتر طول دارد، از کشورهای هند و بنگلادش عبور می‌کند و زندگی و معیشت میلیون‌ها نفر به آن‌ وابسته است. طول رود جَمُنا قبل از اتصال به رود گنگ حدود ۱۴۰۰ کیلومتر است و آب آشامیدنی حدود ۱۹ میلیون ساکن دهلی‌نو را تأمین می‌کند. با این‌حال هنگام خروج از این شهر، این رود آلوده‌ترین رودخانهٔ هندوستان تبدیل شده است.

هدف ما در مجلهٔ یوتوپیا افزایش دانایی عمومی دربارهٔ مشکلات اجتماعی و زیست‌محیطی است. مطالب مجله با عشق انتخاب، ترجمه و منتشر می‌شوند. بهترین و تنها دلگرمی برای ما این است: مطالب ما را بخوانید، درباره‌شان فکر کنید، با ما حرف بزنید! توجه داشته باشید که انتشار مطالب در یوتوپیا به معنای تأییدِ بی‌قید‌ و شرطِ محتوای آن‌ها و یا حمایت از سوابق اجتماعی-سیاسی-فکری به‌وجودآورندگان‌شان نیست.


  1. Whanganui 

  2. Māori 

  3. Uttarakhand 

  4. Yamuna 

  5. Ganges 

  6. living human entities 

برو بالا