آیا این کارآمدترین شیوهٔ تولید برق خورشیدی است؟

در مطالب کوتاه/نوشته شده در سال ۲۰۱۵ توسط

یک شرکت سوئدی مدعی است[۱]Barbee, J., n.d. Could this be the world’s most efficient solar electricity system? [WWW Document]. the Guardian. URL http://www.theguardian.com/environment/2015/may/13/could-this-be-the-worlds-most-efficient-solar-electricity-system (accessed 5.17.15). ‌ که کارآمدترین نیروگاه برق خورشیدی در جهان را ساخته است. این سیستم در حال حاضر در صحرای کالاهاری واقع در کشور آفریقای جنوبی تست می‌شود.

این سیستم از یک جفت آینهٔ مقعر بزرگ به قطر ۱۲ متر تشکل شده که در فاصلهٔ کانونی خود یک موتور استرلینگ دارند. این آینه‌ها به صورت پیوسته به سمت خورشید تغییر زاویه می‌دهند تا میزان جذب انرژی خورشیدی را  بیشینه کنند. روش تولید برق بسیار ساده است: انرژی خورشیدی در کانون آینه‌های مقعر متمرکز می‌شود و موتور استرلینگ را به حرکت در می‌آورد که به نوبهٔ خود برق تولید می‌کند.

موتور استرلینگ اختراعی مربوط به ۲۰۰ سال پیش است که به دلیل محدودیت‌ در عرصهٔ فن‌آوری مواد تا چند دههٔ پیش امکان استفادهٔ عملی از آن وجود نداشت و در اواخر دههٔ ۱۹۸۰ توسط یک شرکت سوئدی برای استفاده در زیردریایی‌ها تولید شد. این موتور که دارای یک چرخهٔ بسته (closed cycle) است می‌تواند با منابع حرارتی با دمای نسبتاً پایین کار کند.

در نمونهٔ آزمایشی این نیروگاه که در آفریقای جنوبی راه‌اندازی شده است، حدود ۳۴٪ انرژی‌ موجود در اشعهٔ تابیده شده به سطح آینه تبدیل به انرژی برق آماده برای انتقال در شبکه‌های توزیع برق می‌شود. پانل‌های خورشیدی معمولی حدود ۲۳٪ انرژی خوردشیدی‌یی را که به آن‌ها برخورد می‌کند به برق تبدیل می‌کنند که در نهایت فقط ۱۵٪ انرژی تابیده شده به الکتریسیتهٔ قابل استفاده در شبکه‌های توزیع تبدیل می‌شود.

هدف ما در مجلهٔ یوتوپیا افزایش دانایی عمومی دربارهٔ مشکلات اجتماعی و زیست‌محیطی است. مطالب مجله با عشق انتخاب، ترجمه و منتشر می‌شوند. بهترین و تنها دلگرمی برای ما این است: مطالب ما را بخوانید، درباره‌شان فکر کنید، با ما حرف بزنید! توجه داشته باشید که انتشار مطالب در یوتوپیا به معنای تأییدِ بی‌قید‌ و شرطِ محتوای آن‌ها و یا حمایت از سوابق اجتماعی-سیاسی-فکری به‌وجودآورندگان‌شان نیست.


  1. Barbee, J., n.d. Could this be the world’s most efficient solar electricity system? [WWW Document]. the Guardian. URL http://www.theguardian.com/environment/2015/may/13/could-this-be-the-worlds-most-efficient-solar-electricity-system (accessed 5.17.15).  

برو بالا